ModaGossip

1. MODAGOSSİP kimdir?

ModaGossip, giyinmeyi seven, farklı stillere sahip, kendi modasını yaratan erkek ve kadınların, dolaplarındaki giysi, ayakkabı ve aksesuarlarını satıp, yenilerine yer açmasını sağlayan güvenli alışveriş ve moda platformudur.

ModaGossip ile dolabınızda özenle kullandığınız ya da kullanmaya fırsat bulamadığınız giysi, ayakkabı ve aksesuarlarınızı güvenle satabilir, stilinize ve zevkinize uygun, kalite ve marka güvencesi verilen ürünler satın alabilir, alışverişinizi keyifli hale getirebilirsiniz. Böylelikle hem dolabınızda yeni kaliteli ve ünlü markalar icin yer açmıs hem de kullanmadığınız eşyalarınızı değerlendirmiş olursunuz…

2. MODAGOSSIP nasıl çalışır?

● Öncelikle ModaGossip hesabınızı ve profilinizi oluşturun. Profilinizi oluştururken erişiminizi arttıracak dikkat çekici ve sizi tanımlayan bir “Kullanıcı Adı ve Profil resmi” belirleyin. Kullanıcı adınızı bir kez belirledikten sonra değişimi mümkün değildir.

● Dolabınızda az kullandığınız giysi, ayakkabı ve aksesuarlarınızı seçin. Seçtiğiniz ürünlerin fotoğraflarını net ve detaylı bir şekilde çekerek ModaGossip dolabınıza yükleyin.

● Ürününüz, diğer üyeler tarafından beğenildiğinde veya ürününüz hakkında yorum yapıldığında, size soru sorulduğunda tarafınıza bildirimler gelecektir. Bu bildirimleri profilinizden takip edebilirsiniz.

● Ürününüz satıldığında, size gönderilen e-posta ile bildirilen alıcı adresine, ürünü 3 işgünü içerisinde kargolamanız ve kargo takip numarasını “Satışlarım” bölümündeki ilgili alana girmeniz gerekmektedir.

● Alıcı ürünü teslim aldıktan sonra, 3 iş günü içinde satın aldığı ürüne onay vermelidir. Onay verilmeyen ürünler 3 iş günü sonra otomatik olarak onaylanmış sayılmaktadır. Kazancınız %20 ModaGossip satış işlem bedeli düşüldükten sonra belirttiğiniz banka hesabınıza yatırılır.

3. ModaGossip kalite ve marka kuralları nedir?

ModaGossip dolabınızda satışa sunacağınız ürünler kullanma fırsatı bulamadığınız, size hediye edilmiş veya özenle kullandığınız, yeniye yakın, temiz, hasarsız ya da az hasarlı ve kullanılabilir durumda olmalıdır. Yırtık, sökük, bozuk fermuarlı, eksik düğmeli, lekeli, rengi solmuş veya kirli ürünler hasarlı ürün olarak değerlendirilir. Hasarlı ürünleri satış yapamazsınız, yapmış olsanız bile alıcının hasarlı ürün bildirimi yapması durumunda satışınız iptal olacaktır. Satışa koyulacak üründe herhangi bir tadilat var ise mutlaka ürün açıklaması bölümünde belirtilmeli ve resmi çekilerek eklenmelidir.

4. ModaGossip güvencesi

ModaGossip, satılan ürün bedelini alıcının onayına kadar güvenli havuzda tutar ve alıcı onayından sonra ürün bedelini satıcıya öder. Ürün tesliminden itibaren 3 iş günü içinde alıcı tarafından onaylanmayan ürünler, onaylanmış olarak kabul edilir ve ödeme satıcının hesabına aktarılır. ModaGossip üyeleri yaptıkları her alışverişte ModaGossip Güvencesi altındadır. Sipariş elinize geçmezse ya da ürün beklediğiniz özelliklerde değilse ModaGossip ailesi tarafından gerçekleşecek ürün kalite kontrolünden sonra yapmış olduğunuz ödeme aynen size iade edilir.

5. ModaGossip işletme ücretleri

ModaGossip’ de ürünleri satışa sunmak için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Yapılacak her başarılı satış işlemi için ModaGossip satıcıdan %20 komisyon almaktadır.

ModaGossip tüm para transferleri için güvenli bir ortam oluşturur.

6. ModaGossip mobil uygulamasını indirmek

ModaGossip mobil uygulamasını Apple Application Store ya da Google Play Store üzerinden indirebilirsiniz.

IOS (I-phone veya I Pad) kullanıcısıysanız , indermek için TIKLAYINIZ

Android kullanıcısıysanız , indermek için TIKLAYINIZ

7. Modagossip iletişim

Destek ekibimize, destek@modagossip.com adresine mail göndererek 7/24 ulaşabilirsiniz. Ekibimiz en fazla 12 saat içerisinde size geri dönüş sağlayacaktır.

8. ModaGossip’de takas alışverişi (barter)

Takas taleplerinde; dolandırıcılık, ürünün yollanmaması, yanlış yollanması gibi yaşanabilecek riskler ModaGossip kontrolünde olmadığından dolayı, ModaGossip platformu üzerinde takas işlemine izin verilmemektedir.

ModaGossip üyelik işlemleri

ModaGossip olarak aramıza katıldığınız için çok mutluyuz.

Web’de modagossip.com adresinden üye olmak için ana sayfanın sağ üst köşesinde yer alan "Üye ol” linkine tıklayabilir, ekranda açılan "Üye ol" bölümündeki formu doldurarak ya da Facebook üzerinden bağlanarak üye olabilirsiniz.

ModaGossip'e üye olduğunuzda, e-posta adresinize onay maili gönderilecektir. Hesabınızı doğrulamak için linke tıklayıp, giriş yapabilirsiniz.

Üyelikle ilgili bilmek istedikleriniz

Facebook İle Giriş Yapamıyorum: Facebook ile giriş yapamıyorsanız, e-posta adresiniz ile üye olabilirsiniz. Daha önce Facebook ile üye olduysanız ve giriş yapamıyorsanız, kullanıcı adınızla giriş yapabilirsiniz.

E- posta adresimi unuttum : Kullanıcı giriş sayfasından kullanıcı adı ve şifrenizle sisteme giriş yapabilirsiniz;

Şifremi Unuttum : Şifremi unuttum linkine tıklayabilir, yeni şifre talebinde bulunabilirsiniz. Yeni şifreniz size e-posta ile gönderilecektir.

Üyelik Bilgilerime Erişim: Ekranın sağ üst köşesinde bulunan Profil Bölümü menüsüne tıklayarak üyelik bilgilerinize ulaşabilirsiniz ve istediğiniz güncellemeleri gercekleştirebilirsiniz.

Profil Resmi Değişimi: Ekranın sağ üst köşesinde bulunan menüye tıklayarak profilinizle ilgili tüm düzenlemeleri yapabilir, profil resminizi değiştirebilirsiniz.

Bildirimlerimi Denetleme; Takip ettiginiz ve sizi takip eden üyelere ait, beğeni, soru sorma, takip etme haberlerinizi BİLDİRİMLER kısmından takip edebilirsiniz. Ayrıca size ait, gerçekleştirmiş olduğunuz SATIŞ ve size sunulan TEKLİFLERİ de aynı menüden takip edebilirsiniz.

Kullanıcı Adımı Unuttum : Kullanıcı giriş sayfasından e-posta adresiniz ve şifrenizle sisteme giriş yapabilir ve üye adınıza ulaşabilirsiniz. http://www.modagossip.com

Üyelik Aktivasyonum Durduruldu; ModaGossip olarak ilkemiz; giyinmeyi seven, farklı stillere sahip, kendi modasını yaratan erkek ve kadınların dolaplarındaki giysi, ayakkabı ve aksesuarlarını satıp, yenilerine yer açmasını sağlayan güvenli alışveriş platformu sunmaktır (olmaktır). Amacımız; alıcı ve satıcıyı doğru zamanda ve en güvenli şekilde biraraya getirip yaptıkları işlemleri (küçük ticareti) en keyifli hale getirmektir. Bu nedenle Site kurallarına aykırı davranış ve tutumlar (iletişim bilgisi paylaşımı, diğer üyeleri rahatsız edici durumların oluşturulması, satıştaki ürünlerin altına satıcıyı rahatsız edici yorum yazılması, vs) Satılan bir ürünün geçerli sebepler dışında kargolanmaması, Yorumlara geri dönüş yapılmaması, Görselleri ile teslim edilen ürün arasındaki gerçeği yansıtmayan unsurlar olması, Orjinal olmayan ürünlerin satışa sunulması, ModaGossip üyeliğine ait sorumluluklar ve yerine getirilmeyen her türlü durum yüzünden üyeliğiniz durdurulabilir (durdurulmuş olabilir).

TC Kimlik Numarası Girme Zorunluluğu : 29/08/2006 tarih ve 26274 sayılı Resmi Gazete'de tebliğ edildiği üzere 01/01/2007 tarihinden itibaren gerçek kişilere kesilen faturalarda TC kimlik numarası yazma zorunluluğu getirilmiştir. TC kimlik numaranız dahil hiçbir üyelik bilginiz 3. şahıs ya da kurumlarla paylaşılmaz.

ModaGossip Alışveriş

● İlgilendiğiniz ürünle ilgili tüm sorularınızı, dolap sahibine yorumlar aracılığıyla sorabilirsiniz.

● Ürünlerin altındaki “Sepete Ekle” butonuna tıklayarak istediğiniz ürüne sahip olabilirsiniz

● Satışı başarıyla gerçekleştirilmiş (Siparişi gercekleşmiş) ürün, satış işlemini takip eden 3 iş günü içinde mutalaka kargoya vermelisiniz.

● Kargo ücretleri; satıcı ile alıcı arasında anlaşılarak seçilen kargo firmasına göre değişiklik gösterebilir.

● Siparişinize, teslim almış olduğunuz gün dahil 3 gün içerisinde onay verebilir veya itiraz edebilirsiniz. Onay verilen ürünlerin ödemesi satıcıya ModaGossip tarafından satış işlemini takip eden ilk Cuma günü, resmi tatile denk gelmesi durumunda bir sonraki Cuma günü yapılır.

● Ürünü teslim aldığınızda, sitede beyan edilen özelliklerde olduğunu kontrol ederek, Profilim bölümü, siparişlerim sekmesindeki o siparişe ait “Teslim Aldım” butonuna basarak siparişinizi onaylamalısınız.

● Kargo tesliminden itibaren, teslimat günü dahil olmak üzere 3. gün sonuna kadar, siparişin kabul veya red edilmemesi durumunda, ilgili sipariş sistem tarafından otomatik olarak onaylanır.

Teklif Verme Teklif verme özelliği olan bir buton yoktur. Alıcılar, satıcıların ürünlerine satış fiyatlarının dışında fiyat teklif edebilir. Bu durumda ürün inceleme sayfasındaki yorum yap bölümünden yazabilir. Örneğin; 150 TL'ye satılan bir ürün için, alıcı daha düşük bir fiyat önererek satıcıya gönderebilir. Satıcı kabul ederse, Ürün fiyatını anlaşma yapılan bedele günceller ve alıcı ürünü güncellenen yeni fiyat üzerinden satın alır. Satış fiyatı 25 TL olan ürünlere teklif verilemez. ModaGossip’da Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Kredi Kartı ile Ödeme: MasterCard ve Visa ile ödeme yapabilir,

Banka Kartı ile Ödeme: Kredi kartınız veya sanal kartınız yok ya da kullanmak istemiyorsanız banka kartınızla ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Banka kartı ile ödemeler 3D Secure sistemi ile gerçekleştirilmektedir.

ModaGossip Cüzdan ile Ödeme: ModaGossip cüzdan ile satış kazançlarınızı, bu şekilde bazı ürünlere hiçbir ücret ödemeden, yalnızca satıştan elde ettiğiniz kazanç tutarınızla sahip olabilirsiniz!

Modagossip Cüzdan; Platformda satışa sunduğunuz ürünlerden elde ettiğiniz değerdir (para akışıdır.)

ModaGossip cüzdanınıza aktarılan tutar, tekrar onaylanmış bakiye alanına aktarılamaz. Ayrıca bu tutar için tekrar hesaba yatır talebinde bulunamazsınız.

Dolabımda satış gerçekleşti

Öncelikle Tebrikler!

● Ürün satışı gercekleştikten sonra size e-mail yoluyla bilgi gelecektir. Alıcı bilgilerinize, kendi hesabınızdan “Satışlarım” kısmından erişebilirsiniz..

● Satışı gercekleşen ürün, alıcı adresıne en geç 3 iş günü içinde kargolanmalıdır. Kargo takip numarasını “Satışlarım” kısmından girmelisiniz.

● Ürün alıcı tarafından teslim alınıp onaylandıktan sonra, kazancınızı ModaGossip hesabında, Hesap Hareketlerim sayfasında, Para hareketleri altında, 'Onaylanmış Bakiye' olarak görebilirsiniz.

● Satış kazancınızı banka hesabınıza yatırmak için, IBAN numarası ve ad-soyad bilgisini girmeli, “Parayı Çek” talimatı vermelisiniz. Bu talimatı takiben, kazancınız, başarılı satış işlemi takip eden ilk Cuma günü (resmi tatil olması durumunda sonraki Cuma günü) hesabınıza yatırılıcaktır.

● Kargo takip numarasını sisteme girmeniz, ürün teslimat sürecinin eksiksiz tamamlanması ve satış kazancının zamanında hesabınıza yansıtılması için önemlidir.

MODAGOSSIP DOLAP

1. ModaGossip Dolabım

ModaGossip, güvenle kıyafet, aksesuar ve ayakkabı alışverişi yapılabilen bir platformdur.

Dolabınızda bulunan kullanma fırsatı bulamadığınız, hediye edilmiş, özenle kullandığınız, ya da kullanmaya fırsat bulamadığınız giysi, ayakkabı ve aksesuarlarınızı ModaGossip dolabınıza koyabilirsiniz. Mağaza sahibi, üretici ya da tasarımcı iseniz etiketli ürünlerinizi ModaGossip Butik dolabınıza ekleyebilirsiniz.

ModaGossip ailesi olarak replika ürünlerin satışına izin verilmediğini tekrar belirtmek isteriz.

Dolabınızda az kullandığınız giysi, ayakkabı ve aksesuarlarınızı seçiniz ve seçtiğiniz ürünlerin fotoğraflarını net ve detaylı bir şekilde çekerek ModaGossip dolabınıza yükleyiniz.

Yüklediğiniz ürüne açıklama, detay, fiyat vs. bilgilerini ekledikten sonra “Ürün Ekle” butonuna basınız. Ürün resimleri ModaGossip ekibi tarafından incelenip onaylandıktan sonra dolabınızda satışa çıkacaktır.

ModaGossip ailesi; replika, sahte ürünler ve orjinalliğinden emin olunamayan ürünler için sıfır tolerans politikasına sahiptir. Satıcılar, satışa sundukları her ürün için kalite ve orjinallik taahhüdünde bulunmuş sayılırlar; sahte ve taklit ürün satmak isteyen üyelerin satışları iptal edilerek dolapları kapatılır.

Modagossip ekibinin kontrolü dışında satışı gerçekleşmiş replika veya orjinalliğinden emin olunamayan satışlardan kesinlikle Modagossip ailesi sorumlu değildir.

2. Ürün Düzenleme

Dolabınızda yer alan ürünün altında bulunan "düzenle" bölümüne tıklayınız.

Ürün düzenleme sayfasında; mevcut fotoğraflara ilave olarak toplam 4 adete kadar yeni fotoğraf yükleyebilir, mevcut fotoğrafları değiştirebilir, ürün tanımını, beden ve diğer bilgileri güncelleyebilirsiniz.

Bu şekilde düzenlenen ürünler yeniden onay sürecine girer ve onay sonrasında yayına alınır.

3. Ürün Resim Format ve Ebat

Yüklenen ürünün resminin boyutu 2MB’ı geçmeyen JPEG ve PNG formatında olmalıdır.

4. Ürün Bedeli

Dolabınıza koymak icin seçtiğiniz ürünün güncel fiyatını internet üzerinden veya ModaGossip üzerinden benzer kalite ve markadaki ürünleri baz alarak araştırabilirsiniz. Satmak istediğiniz ürünün kullanım durumu, yeni veya yeniye yakın olması halinde fiyatınıza yansıması olacaktır ancak uygun fiyatlar belirlemeniz satışı hızlandırırken, güvenirliliği arttıracaktır.

ModaGossip olarak önerdiğimiz fiyatlama modeli, ürünün orijinal fiyatı üzerinden minimum %50 indirimdir. İndirim oranının yükselmesi, satışınızın daha hızlı gerçekleşme olasılığını artıracaktır

ModaGossip platformu üzerinde satışa sunacağınız herhangi bir ürünün bedeli en az 25 TL olmalıdır. Ürününüze fiyat belirlerken, kargo bedelini göz önünde bulundurmayı unutmayınız.

Ürün Fiyatını Değiştirme

Yayında bulunan ürünün fiyatını değiştirmek için, dolabınızdaki ürünün resminin altındaki “Düzenle” butonuna tıklayarak, gerekli düzenlemeyi yapabilirsiniz.

5. Ürünün Onaylanmaması

Dolabınıza satışa sunmayı düşündüğünüz ürününüz, öncelikle ModaGossip editörlerimiz tarafından titizlikle incelenir. Inceleme sonucu ürününüz yayına alınır ya da reddedilir. Eklemek istediğiniz ürün replika ya da ModaGossip satış kurallarına uygun olmadığı takdirde ürününüz onaylanmaz.

6. Dolabınızdaki Ürünün Silinmesi

Dolabım bölümüne girerek, silmek istediğiniz ürünün altındaki 'Sil”' butonunu kullanarak ürününüzü silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Sildiğiniz ürünü tekrar satışa koymak isterseniz, yeniden eklemeniz gerekmektedir.

7. Takip Ettiğim Dolaplarla İletisime geçme

Bildirimlerim menüsüne girdiğinizde hem sizi takip eden üyelerin bilgilerine hem de takip ettiğiniz dolapların bilgilerine ulaşabilirsiniz.

8. Ürünü takibe alma

Beğendiginiz ürünü favori listenize eklemek için; ürün sayfasındayken “Favorilere Ekle” butonuna basarsınız. Bölümdeki kalp kırmızı renk olur. Ürünü favorilerinizden cıkartmak istediğinizde de aynı işlemi tekrar yaparsınız Bölümdeki kalp gri renk olur.

9. Dolabı Takibe alma

ModaGossip de beğendiğiniz kullanıcıların dolaplarına, ürün sayfasındaki “incele” butonuna basarak veya ana sayfadaki “Dolap ara” bölümünden ulaşabilirsiniz. Açılan dolap sayfasındaki “Takip Et” butonuna basarak takip edebilirsiniz. Bu dolaplara yeni ürünler eklendiğinde size bildirimler gelecektir.

10. Ürüne yapılan yorumu slime ve yorum ekleme

Dalabınızdaki ürünlere ModaGossip üyeleri tarafından yapılan yorumlar kesinlikle üyeler tarafından silinemez..

Ürünler hakkında yorumlarınızı üyelere ulaştırmak istediğiniz takdirde o üyenin sayfasına girerek yorum bölümüne yazmanız gerekir.

Ürünlere yapılan yorumların içeriğinde iletişim bilgisi, telefon numarası, hakaret veya herhangi bir sosyal ağ üyelik paylaşımı varsa yayına alınmaz, yayınlandığı taktirde üyenin MODAGOSSIP üyeligine son verilir.

11. MODAGOSSIP BUTIK

Tasarımcıların, mağaza sahipleri ve üreticilerin, ürünlerini ModaGossip üzerinden satabilecekleri özel bir satış platformudur. ModaGossip Butik üye olmak için Şahıs şirketi, Anonim Şirket ya da Limited şirket olma şartı vardır.

ModaGossip Butiklerde; Yeni ve Etiketli ürünler satışa sunulur,.

ModaCruz’da butik açmak ücretsizdir.

Satın alma sureci ModaGossip dolapları ile aynıdır.

12. Kargolama Süreci

Sipariş oluştuğunda kargo gönderi bilgileri, satıcı ile paylaşılır. Satıcı 3 iş günü içinde ürünü kargoya vermekle yükümlüdür. Ürün kargoya verildikden sonra takip numarası mutlaka girilmelidir. Aksi takdirde, sistem üzerinde siparişle ilgili kargo süreci başlatılmamış kabul edilir ve kargolama süreci bitiminde siparişin iptaline sebebiyet verir.

● Kargo firmasının çalışma hızı ve şube ağının büyüklüğüne göre teslim süresi değişkenlik gösterebilir. Firmaların teslim süresini öğrenmek için ilgili kargo firmasının müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz. (genel olarak kargo teslim süresi 2 ile 6 iş günü arasındadır.)

● Kargo takip numarasının hatalı veya eksik olduğunu düşünüyorsanız, destek@modagossip.com adresine e-posta göndermeniz durumunda satıcıyla irtibata geçilecektir.

● Kargo takip numarasını güncellememeniz ya da hatalı güncellemeniz, kazancın hesabınıza aktarılmasında sorun oluşmasına neden olabilir.

● Profilim > Satışlarım > Satılan ürünün sayfasında yer alan "kargo gir" linkine tıkladığınızda, kargo firmasını ve takip numarasını sisteme tanımlayabileceğiniz bir sayfa açılır.

● ModaGossip platform üzerinden gerçekleşen satışlarda elden teslimat yapılamaz.

İşbu Kullanıcı Sözleşmesi (bundan sonra "Sözleşme" olarak anılacaktır),  Sanat Gezgini Sanat Eserleri Pazarlama ve Tic. Ltd. Şti.  (bundan sonra "ŞİRKET" olarak anılacaktır) tarafından işletilen www.sanatgezgini.com (bundan sonra "Site" olarak anılacaktır) internet adresinde ürün alımı yapmak üzere ("ALICI") veya ürün satışı yapmak üzere ("SATICI") yer alan tüm özel ve tüzel kişi ve kurumlar (bundan sonra ALICI ve SATICI beraber KULLANICI veya KULLANICILAR olarak anılacaktır) ile ŞİRKET arasında, üye kayıt aşamasında yapılmıştır. KULLANICILAR, Site'ye üye olmak kaydıyla bu sözleşmenin bütün hükümlerini kabul ettiklerini ve onayladıklarını peşinen kabul ve taahhüt ederler.

2. TANIMLAR

Aksi belirtilmedikçe, bu Sözleşme’de kullanılan aşağıdaki deyimler ve/veya kısaltmalar burada kendileri için tanımlanan anlam ve kapsamları ifade etmektedir.

a) "Site" http://www.sanatgezgini.com isimli alan adından ve bu alan adına bağlı alt adlardan oluşan internet sitesi.
b) "Sözleşme" İşbu Sözleşme formu ve ekleri.
c) "Alıcı" Siteye, işbu sözleşmeyi kabul ederek üye olan ve sitede listelenen eserleri satın alma talebinde bulunabilecek kimselerdir.
d) "Satıcı" Siteye, işbu sözleşmeyi kabul ederek üye olan ve siteye satılması amacı ile eser listeleme hakkı olan ve ŞİRKET ile münhasıran konumuna göre GALERİ SÖZLEŞMESİ veya ESER SAHİBİ SÖZLEŞMESİ akdetmiş kimselerdir.
e) "Kullanıcı(lar)" SATICI ve ALICI’yı birlikte ifade eder.
f) "Eser" Sitede satılması amacıyla listelenen, emek sonucu ortaya konan ürün, yapıtlardır.
g) "Eser Sahibi" Sitede listelenen sanat eserlerinin fikri mülkiyet hakları çerçevesinde mülkiyetine haiz kimselerdir.3. SÖZLEŞME KONUSU 

ŞİRKET ile KULLANICILAR arasında yapılmış olan işbu Sözleşmenin konusu, SATICILAR ile ALICILAR arasında, Site aracılığı ile koordinasyon ve bağlantının kurulmasıdır. 

4. ÜYELİK ŞARTLARI 

Siteye üye olabilmek için, reşit olmak, ŞİRKET tarafından istenilen kimlik bilgilerini eksiksiz ve doğru olarak sunmak, ŞİRKET tarafından, geçici olarak üyelikten uzaklaştırılmış veya üyelikten süresiz yasaklanmış olmamak ve SÖZLEŞME’yi Site’ye üye olmak kaydıyla onaylamak gerekmektedir. 

5. GÖREV ve SORUMLULUKLAR

5.1 KULLANICILAR’ın GENEL GÖREV VE SORUMLULUKLARI

5.1.1 KULLANICILAR, üyelik aşamalarını yerine getirirken, Sitenin hizmetlerinden yararlanırken, işbu Sözleşmedeki yer alan tüm şartlara, Sitenin ilgili yerlerinde belirtilen kurallara ve yürürlükteki tüm mevzuata uygun hareket edeceğini gayri kabili rücu kabul ve taahhüt eder.

5.1.2 ŞİRKET, 10 gün önceden SİTE DUYURU sayfasında ilan etmek kaydıyla Sözleşme’yi tek taraflı değiştirme veya tadil etme hakkına sahiptir. Sözleşme maddelerinde yapılacak değişikliklerin takibi KULLANICILAR’ın sorumluluğundadır. Bu SÖZLEŞME maddelerinde yapılacak değişikliklerden sonra Sitenin kullanılmaya devam edilmesi değişikliklerin kabul edilmesi anlamına gelir.

5.1.3 KULLANICILAR, Site içerisinde kendileri tarafından sağlanan bilgi ve içeriklerin doğru olduğunu, hukuka aykırı olmadığını gayri kabili rücu kabul ve taahhüt ederler.

5.1.4 KULLANICILAR Sitede satışa sunmuş oldukları eserlerin alış ve satışı ile ilgili işlemlerde ŞİRKET’in sunmuş olduğu ödeme sistemine uymak zorundadırlar.

5.1.5 ŞİRKET’in sunmuş olduğu ödeme sistemine uymayan KULLANICILAR’ın üyelikleri, ŞİRKET tarafından bildirim yapılmaksızın tek taraflı olarak fesh edilebilir.

5.1.6 KULLANICILAR Sitenin geçici veya sürekli olarak çalışmıyor olmasından dolayı ŞİRKET'ten hiçbir talepte bulunmayacağını gayri kabili rücu kabul ve taahhüt eder.

5.1.7 KULLANICILAR, eserini sergilerken, eser satın alırken, kısacası bu sözleşmenin tariflediği sistemde yer alan tüm işlemleri gerçekleştirirken, işbu sözleşmenin yanısıra, halen yürürlükte bulunan ilgili tüm kanun, tüzük ve yönetmeliklere uymayı, aksi halde oluşabilecek her türlü cezayı ödemeyi, ŞİRKET'i hiçbir nedenle sorumlu tutmamayı ve tazminat talep etmemeyi gayri kabili rücu kabul ve taahhüt eder.

5.1.8 KULLANICILAR Sitede verilen hizmetlerle bağlantılı olarak kötü niyetli veya kanunlara aykırı davranışlar sergilemesi durumunda KULLANICILAR'ın üyeliği, ŞİRKET'in takdirinde olmak üzere bildirimde bulunmaksızın geçici olarak veya tamamen iptal edilebilir. Üyeliğin ŞİRKET tarafından sona erdirilmesi halinde KULLANICILAR Site hizmetlerinden yararlanamazlar.

5.1.9 KULLANICILAR, kimliklerini doğru olarak ŞİRKET tarafından her istendiğinde ibraz etmek zorundadır.

5.1.10 ŞİRKET ve KULLANICILAR, KULLANICILAR’a ait şahsi bilgileri üçüncü şahıslarla paylaşamaz. Bilgiler adli soruşturma haricinde kimseye verilmez.

5.1.11 KULLANICILAR, işbu SÖZLEŞME veya işbu SÖZLEŞME'nin içerdiği belgelere uymaması halinde üçüncü şahısların iddialarından veya taleplerinden doğabilecek (ve ŞİRKET'in çalışanları aleyhine oluşabilecek) herhangi bir zararı tazmin etmeyi, gayri kabili rücu kabul ve taahhüt eder.

5.1.12 KULLANICILAR ve ŞİRKET, hukuken bağımsız taraflardır. Aralarında bir ortaklık veya işçi-işveren ilişkisi yoktur.

5.1.13 Sitede gerçekleşen işlemler ile ŞİRKET'in doğrudan veya dolaylı bağlantısı olmaması nedeniyle, KULLANICILAR, Sitedeki işlemler sonucu doğabilecek anlaşmazlıklar ve bu anlaşmazlıkların yol açacağı, bilinen veya bilinmeyen, şüpheli veya şüphesiz, ifşa edilmiş veya edilmemiş, iddia, talep ve/veya hasarlardan, ŞİRKET'i, temsilcilerini ve çalışanlarını sorumlu tutmamayı, herhangi bir isim veya gerekçe altında tazminat talep etmemeyi ve üçüncü kişi ve kurumlar tarafından kendisine yönelecek her türlü talepten muaf tutmayı Siteye üye olarak ve işbu Sözleşmeyi onaylayarak gayri kabili rücu kabul ve beyan ederler.

5.2 SATICI’nın GENEL GÖREV VE SORUMLULUKLARI

5.2.1 Satış yapan SATICI, listelenen eserlerinden birinin satılması durumunda, 2 (iki) işgünü içerisinde eserin tedarik durumu ile ilgili teyit vereceğini ve eserin tedarik durumuyla ilgili teyit verilmesinden sonra 2 (iki) işgünü içerisinde eseri, kendisine ŞİRKET tarafından bildirilen ALICI’nın adresine kargo yolu ile yollayacağını gayri kabili rücu kabul ve taahhüt eder.

5.2.2 SATICI, Sitede satışta olan eseri, elden veya bir başka pazar yerinde sattığı taktirde ürünü derhal Siteden silmek zorundadır.

5.2.3 SATICI eseri gönderdiğini ispat etmekle yükümlüdür. ŞİRKET gerekli durumlarda SATICI’dan kargo fiş bilgilerini isteyebilir. SATICI’nın elden ALICI’ya teslimatı geçersizdir ve elden teslim edilen ürünler için Site, ALICI’dan ve SATICI’dan yazılı onay almadan SATICI’ya ödeme yapmaz.

5.2.4 SATICI tarafından Sitede satışa sunulan eserlerin kargoları, ALICI’ya belirtilen süreler (madde 5.2.1’de) içinde teslim edilmemesi durumunda bilgi@sanatgezgini.com adresine e-posta yolu ile veya ŞİRKET müşteri temsilciğine telefon ile arayarak (0212 291 66 67 pbx) bilgi vermelidir. Kargo Şirketi, ŞİRKET ya da ALICI tarafından aranarak paket takibi yapılabilir. ALICI tarafından paket teslim alındıktan sonra SATICI’nın görevini layıkıyla yaptığı kabul edilmiş sayılır. Bu yüzden; Teslimat sırasında hasarlı olduğu tespit edilen paketler kabul edilmeyip tutanak tutturulmalıdır. Daha sonra, durum ALICI tarafından, bilgi@sanatgezgini.com adresine e-posta yolu ile veya ŞİRKET müşteri temsilciğine telefon ile arayarak (0212 291 66 67 pbx) bildirilmelidir.

5.3 ALICI’nın GENEL GÖREV ve SORUMLULUKLARI

5.3.1 ALICI, Sitede SATICI’lar tarafından satışa arz edilen eserlerin ayıplı olup olmaması, kaçak olup olmaması, sahte olup olmaması, niteliği, orjinalliği, tekliği, eserin tanıtımında kullanılan açıklamaların doğruluğu dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, ürünün aslı ile ilgili hiçbir konu hakkında ŞİRKET’in taahhüt ve garanti vermek yükümlülüğünde olmadığını gayri kabili rücu kabul ve taahhüt ederler.

5.3.2 ALICI, ŞİRKET’i 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında, Site üzerinden satış yapılan eserlere ilişkin, bu satışa taraf olmadığını, satışa konu eser konusunda taahhütte bulunmadığını gayri kabili rücu kabul ve taahhüt eder.

5.3.3 Siteden internet veya telefon ile yapılan satışlarda, ALICI eser satın almaktan vazgeçmesi halinde, eseri teslim aldığı tarihten itibaren 7 (yedi) gün içinde, hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin eseri reddederek, satıştan cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanımından kaynaklanan masraflar ALICI’ya aittir. Ancak bahsi geçen 7 (yedi) günlük süreçteki iade; eserleri tahrip etmeden, tekrar satılabilirliğini bozmadan, sadece eserin kullanılmamış olması durumunda yapılabilir. 7 (yedi) günden sonra ise iade işlemi sadece 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun kapsamına uyması şartı ile yapılmaktadır.

5.3.4 ALICI Sitede sergilenen eserleri sadece, kredi kartı (Visa, Master Card) ya da banka havalesi ile satın alabilir. Siparişlerin işleme alınma zamanı siparişin verildiği an değil, kredi kartı hesabından sipariş tutarı kadar para blokesinin yapıldığı ya da havalesinin ŞİRKET’in banka hesaplarına ulaştığının belirlendiği andır. Eserin ödemesi yapılmış olsa dahi, SATICI her durumda satış işleminden cayabilir ve ALICI cayma nedeniyle ne SATICI’dan ne de ŞİRKET’ten herhangi bir hak, tazminat, faiz ve benzeri taleplerde bulunmayacağını gayri kabili rücu kabul ve taahhüt eder.

5.3.5 SİTE kredi kartı ile yapılan ödemelerde gerekli gördüğü durumlarda, ALICI’dan kredi kartı doğrulatma işlemini yapmasını isteyebilir. ALICI kredi kartı güvenliği için SİTE tarafından istenen tüm belgeleri vermekle yükümlüdür. SİTE hiçbir gerekçe göstermeden güvenlik kriterlerine uymayan kredi kartı işlemlerini iptal edebilir, yasal takip yaptırabilir.

5.4 ŞİRKET’in GENEL GÖREV VE SORUMLULUKLARI

5.4.1 ŞİRKET tarafından tahsilatı yapılmış bir siparişe konu eserin teslimatının sorumluluğu SATICI’ya aittir. SATICI kargo gönderimi ile ilgili gerekli bilgileri siteye bildirmekle yükümlüdür.

5.4.2 ŞİRKET işbu Sözleşmeyi herhangi bir bildirimde bulunmaksızın her aşamada tek taraflı olarak fesh etme hakkına sahiptir. Fesihten dolayı KULLANICILAR hiçbir hak talebinde bulunmayacaklarını gayri kabili rücu kabul ve taahhüt ederler.

5.4.3 ALICI ve SATICI arasındaki hiçbir işlemde, ŞİRKET'in ayrıca taraf olduğu özel anlaşmalar hariç, hukuki sorumluluğu yoktur.

5.4.4 ŞİRKET, KULLANICILAR’a herhangi bir teminat veya garanti vermez. ŞİRKET hiçbir şart altında gerçekleşen Site üzerinden yapılan ticarete taraf değildir. SATICI’lar tarafından sergilenen eserin tanıtımında kullanılan yazılı ve/veya görüntülü açıklamaların doğruluğu veya tamlığı ŞİRKET'i bağlamaz. ŞİRKET hiçbir şart altında eksik bilgiden dolayı hiçbir isim veya gerekçe altında sorumlu tutulamaz. Sergilenen eserlerle ilgili her türlü sorumluluk KULLANICILAR’a aittir. ŞİRKET Site içerisinde SATICI’lar tarafından sergilenen ürünlerle ilgili hiç bir yükümlülüğe sahip değildir.

6. DİĞER HÜKÜMLER

6.1 Site üyesi olmak, ALICI’lar için ücretsizdir. SATICI’lar için ise, ücret ve komisyonlar hakkındaki şartlar ŞİRKET ve SATICI arasında imzalanmış veya imzalanacak olan GALERİ veya ESER SAHİBİ SÖZLEŞMESİ uyarınca belirlenmiş veya belirlenecektir.

6.2 Bu anlaşmayı kabul ederek KULLANICILAR, aralarında doğabilecek her türlü vergi yükümlülüğünü ve/veya kanuni zorunlulukları yerine getireceklerini de kabul ederler.

6.3 Aksi belirtilmediği takdirde, Sitedeki hizmetler karşılığı alınacak bütün ücretler Türk Lirası olarak hesaplanacak ve tahsil edilecektir. KULLANICILAR, Sitede gerçekleştirdikleri ticaretten, alım satımdan kaynaklanabilecek BSMV, KDV, vergi, pul, harç vb. diğer yasal ve mali ödemeleri ilgili kurumlara satışın tamamlanmasını müteakip yapmayı, gayri kabili rücu kabul ederler.

6.4 Sitede satış için sergilenen orijinal eserlerin stokları, eserin "tek" olması sebebiyle, doğal olarak, yoktur. Bu sitedeki eserlerin herhangi bir sebeple 3. bir kişi tarafından galerilerden veya eser sahibinden bu sitedeki satıştan önce veya asgari aynı anda satın alınması halinde eserin teslimi imkansız hale gelmesi sebebiyle, alınan bedel aynen ALICI’ya iade edilecektir. Satışın iptal edilmesi nedeniyle ALICI ŞİRKET’ten veya SATICI’dan herhangi bir tazminat, faiz, ve benzeri bir talepte bulunmayacağını gayri kabili rücu kabul ve taahhüt eder.

6.5 SATICI, satışın gerçekleşmesi akabinde, 2 (iki) işgünü içerisinde, eseri tedarik edip, kargolamada gecikme ihtimali olduğunda, bu keyfiyeti derhal ŞİRKET’e bildirmelidir. ŞİRKET de bu durumu ALICI’ya bildirir. ALICI dilerse, satıştan vazgeçip, eser için ŞİRKET’e ödemiş olduğu paranın iadesini talep edebilir. SATIŞ’ın bu şekilde iptal edilmesi durumunda, ŞİRKET ALICI’dan almış olduğu eser bedelini, iade talebinden sonraki işgününde ALICI’ya iade edecektir. Yine satışın bu şekilde iptal edilmesi durumunda KULLANICILAR, birbirlerinden veya ŞİRKET’ten herhangi bir hak kaybı, tazminat, faiz ve benzeri talepte bulunmayacaklarını gayri kabili rücu kabul ve taahhüt ederler.

6.6 Telif hakları bir başkasında olan ve ispatlanan eserlerin Site üzerinden eser sahibi dışında bir başkası tarafından satılmaya çalışılması, sergilenmesi veya satılması yasaktır. Tespit edilmesi durumunda, sergilenen eser derhal siteden kaldırılır. Böyle bir durumda, ŞİRKET sorumlu değildir. KULLANICILAR, üçüncü tüzel veya özel kişilerin telif haklarını ihlal edemezler.

6.7 Hak sahiplerinin yazılı izni olmaksızın, Sitede sergilenen ve satın alınan eserler veya ürünler kopyalanamaz, reprodüksiyonu veya poster baskısı yapılamaz, fotoğrafı çekilerek basılı veya görsel malzeme olarak kullanılamaz, üzerinde değişiklik yapılamaz.

6.8 Dizgi ve sistem hatalarından meydana gelen fiyat yanlışlıklarında veya maddi hatalarda ŞİRKET’in defter ve kendi liste kayıtları geçerlidir.

6.9 Fikir ve sanat Eserleri Kanununda tarif edilen özelliklere sahip eserler güzel sanat eseri olarak kabul edilmiştir. Özgün bir eser meydana getirenlerin, bu eseri satmak veya yaymakla ilgili faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlar vergiden muaftır. Bu kazançlar arızi ya da devamlı olabilir, her şekilde vergiden müstesnadır. Ancak bu şahıslara ödeme yapan vergi mükellefleri yaptıkları ödemelerden %17 gelir vergisi keserek, vergi dairesine yatırırlar.

Bakılması gereken kanun maddeleri, Gelir Vergisi Kanunu 18. madde ve 94. Maddeleridir.
Kanun metni şu şekildedir:

"Müellif, mütercim, heykeltraş, hattat, ressam, bestekâr, bilgisayar programcısı ve mucitlerin ve bunların kanuni mirasçılarının şiir, hikaye, roman, makale, bilimsel araştırma ve incelemeleri, bilgisayar yazılımı, röportaj, karikatür, fotoğraf, film, video band, radyo ve televizyon senaryo ve oyunu gibi eserlerini gazete, dergi, bilgisayar ve internet ortamı, radyo, televizyon ve videoda yayınlamak veya kitap, CD, disket, resim, heykel ve nota halindeki eserleri ile ihtira beratlarını satmak veya bunlar üzerindeki mevcut haklarını devir ve temlik etmek veya kiralamak suretiyle elde ettikleri hasılat Gelir Vergisinden müstesnadır.

Eserlerin neşir, temsil, icra ve teşhir gibi suretlerle değerlendirilmesi karşılığında alınan bedel ve ücretler istisnaya dahildir.

Yukarıda yazılı kazançların arızî olarak elde edilmesi, istisna hükmünün uygulanmasına engel teşkil etmez.

Serbest meslek, kazançları istisnasının, bu Kanunun 94 üncü maddesi uyarınca tevkif suretiyle ödenecek vergiye şümulü yoktur."

ŞİRKET sanata dair başlığı altında sattığı ve sanat eseri tanımına uymayan çoklu ürünlerin tüm siparişlerinde, yasaların gerektirdiği şekilde irsaliyeli fatura eşliğinde teslim edecektir. Bu tanımda yapılan alışverişlerdeki tüm fiyatlar TL olarak ifade edilmiştir. KDV oranları %18'dir ve listelenmekte olan fiyatlarımıza dahildir.

7. MÜCBİR SEBEPLER

Sözleşmenin imzalandığı tarihte var olmayan ve ön görülmeyen, tarafların kontrolleri dışında gelişen, ortaya çıkmasıyla taraflardan birinin ya da her ikisinin de sözleşme ile yüklendikleri borç ve sorumluluklarını kısmen ya da tamamen yerine getirmelerini ya da bunları zamanında yerine getirmelerini imkansızlaştıran haller, mücbir sebep (Tabii afet, savaş, terör, ayaklanma, mevzuat hükümleri, el koyma veya grev, lokavt, üretim ve iletişim tesislerinde önemli mahiyette arıza...) olarak kabul edilecektir. Mücbir sebep şahsında gerçekleşen taraf, diğer tarafa durumu derhal ve yazılı olarak bildirecektir. Mücbir sebebin devamı esnasında tarafların edimlerini yerine getirememelerinden dolayı herhangi bir sorumlulukları doğmayacaktır. İşbu mücbir sebep hali 10 (on) gün süreyle devam ederse, taraflardan her birinin, Sözleşmeyi tek taraflı olarak fesih hakkı doğacaktır. 

8. YÜRÜRLÜK

Toplam yedi (7) sayfa ve sekiz (8) maddeden oluşan işbu Sözleşme taraflarca okunarak ve kabul edilerek, Sözleşmenin KULLANICILAR tarafından Sitede onaylandığı tarihte yürürlüğe girecektir.

Öde
0 TL 0 TL